Peppol inclusief
Peppol deadline: 01-01-2026
00

Vermijd boetes

Community

Eten en drinken tijdens zakenreis aftrekbaar als beroepskost?

JC
20/05/2026
Vraag

k ben nu op een zakenreis waar ik verschillende hotels fotografeer. Een deel van mijn werk is ook om leuke plekjes te zoeken om te eten en drinken en die dan te fotograferen.

Mijn klant zegt dat ik alle kosten voor eten en drinken gewoon mag doorfactureren aan hen, dus dat zit wel goed.

Maar ik vroeg me af hoe dat dan zit voor mijn eigen boekhouding. Ik lees namelijk verschillende dingen: sommige bronnen zeggen dat dit (deels) aftrekbaar is omdat het duidelijk een zakelijk doel heeft, terwijl andere zeggen dat het niet aftrekbaar is omdat je het eten en drinken uiteindelijk zelf consumeert, niet met de klanten enz.

Ik zou super dankbaar zijn voor een advies. Kan ik dit als kost inbrengen, zoja onder welke categorie?

Wat een interessante situatie, en we snappen dat de tegenstrijdige info verwarrend is! In België zijn restaurant- en horecakosten in principe voor 69% aftrekbaar als beroepskost — ook als je alleen eet (zonder klanten). Dat geldt zolang je een professionele reden kunt aantonen. In jouw geval is dat glashelder: je bent op zakenreis en fotografeert de locaties als onderdeel van je opdracht. Bijkomend goed nieuws: als jouw klant de kosten terugbetaalt via een doorfactuur, zijn de kosten voor jou als doorstuurpost eigenlijk neutraal. Je boekt de restaurantkosten als uitgave én de doorfacturatie als inkomst. De 69%-regel speelt dan minder een rol. Boek de kosten in Dexxter onder "Restaurantkosten" of "Reiskosten zakenreis". Bewaar altijd je kastickets of facturen als bewijsstuk. Tip: bij twijfel over het aftrekpercentage in jouw specifieke situatie is het slim om dit even te bespreken met een accountant.
Stel een vraag
Stel uw vraag aan de Dexxter-community met meer dan 25.000 eenmanszaken en geverifieerde Dexxter-experts.

30 dagen gratis. Geen kredietkaart nodig.

Probeer het vooral zelf uit. Zelfs als je nog geen ondernemingsnummer hebt, kan je al aan de slag.

Community

Andere vragen van de community

Dagontvangsten: wanneer Betalingen per Payconiq of overschrijving inboeken?
Stopzetting bijberoep
Intracommunautaire verrichting (ontvangende dienstverlening)
Rapport Uitgaven per maand
BTW teruggestort van de leverancier
Aankoop pipowagen als praktijkruimte
Ten laste
btw recuperen op factuur met VAT EU-nummer
Relatiegeschenken: wie valt er allemaal onder zakenrelaties?

Helaas! Onze community is momenteel enkel toegankelijk voor mensen die een proefperiode op Dexxter starten