Personenbelasting

Alles wat je moet weten over personenbelasting als zelfstandige

13 jan 2026
Featured image: alles over personenbelasting als zelfstandige

Wat is personenbelasting? 🔎

Iedere volwassen Belg wordt via de personenbelasting jaarlijks belast op hun wereldwijde jaarinkomen. 

Hiervoor dien je jaarlijks je inkomsten te delen met de fiscus, zodat deze kan bepalen hoeveel belastingen je de staat verschuldigd bent. Dit doe je via de belastingaangifte.

Heb je een eenmanszaak (bijberoep, hoofdberoep of student-zelfstandige), dan worden ook de inkomsten van je zaak gezien als persoonlijke inkomsten. Je betaalt dan ook personenbelasting op de som van je inkomen als werknemer en de winst van je zaak.

Aangifte personenbelasting 📝

Tax-On-Web (bereikbaar via MyMinfin) is de eenvoudigste manier om je belastingaangifte te doen. Zowel online als op papier, zal je aangifte bestaan uit Deel 1 dat verplicht is voor iedereen en Deel 2 dat je enkel dient in te vullen als je een eenmanszaak hebt. 

Soms ontvang je via mail of brief een voorstel van vereenvoudigde aangifte. Als je een zelfstandige activiteit uitoefent zal het voorstel van vereenvoudigde aangifte nooit correct zijn en dien je dus nog steeds de gegevens van je zelfstandige activiteit in te vullen.

Berekening personenbelasting 🧮

Als zelfstandige met eenmanszaak (in bijberoep of als student-zelfstandige) worden voor de berekening van de personenbelastingen je inkomsten als werknemer gewoon opgeteld bij de winst van je zaak. Je wordt dus belast op de som van beide.

Voor de personenbelastingen werkt België met een progressief systeem. Dit betekent dat je op elke hogere belastingschijf zwaarder wordt belast dan op de voorgaande. Hieronder vind je een overzicht van alle belastingschijven voor de inkomsten van 2026 (aanslagjaar 2027):

Inkomstenschijf% belasting
Van € 0 tot € 16.72025%
Van € 16.720 tot € 29.51040%
Van € 29.510 tot € 51.07045%
Vanaf € 51.07050%
Belastingschijven aanslagjaar 2027 (inkomsten 2026)

Naast deze belastingschijven is er ook een belastingvrije som waar elke Belg ieder jaar recht op heeft. Op dit bedrag betaal je geen belastingen. Voor het inkomstenjaar 2026 (aanslagjaar 2027) is dit bedrag € 11.550. Je kan dit ook narekenen in onze (vereenvoudigde) belastingen bereken tool voor zelfstandigen.

In de praktijk betaal je dus geen belasting op de eerste € 11.550 van je inkomen. Technisch gebeurt dat via een korting, want de belastingvrije som wordt volgens artikel 134 WIB aangerekend op je laagste inkomensschijven, waardoor het voordeel € 2.887,50 bedraagt en niet meegroeit met je hoogste tarief. Die belastingvrije som kan nog verhoogd worden afhankelijk van je persoonlijke situatie, bijvoorbeeld met € 2.030 als je één kind ten laste hebt.

Voorafbetaling personenbelasting voor eenmanszaak

De voorafbetaling op de personenbelasting roept vaak veel vragen op.

Het idee is redelijk eenvoudig. Om te vermijden dat de overheid pas op het einde van het jaar inkomsten ontvangt, kan je een deel van je belastingen op voorhand betalen. 

Als werknemer zal dit vanzelf gaan, want je werkgever houdt een deel van je loon in als bedrijfsvoorheffing. Deze worden dan rechtstreeks gestort aan de overheid als voorschot op je belastingen. 

Ben je zelfstandige, dan loopt het iets anders. Dan zal je ieder kwartaal voorafbetalingen kunnen doen op de personenbelasting, gebaseerd op de winst van je zaak. 

Hoewel voorschotten als zelfstandige niet verplicht zijn, moedigt de overheid ze nog altijd aan. Vanaf inkomstenjaar 2026 is de vermeerdering wegens geen of te weinig voorafbetalingen wel afgeschaft voor wie winst of baten uit een eenmanszaak haalt, dus je krijgt geen verhoging meer als je niets vooruitbetaalt. De bonificatie blijft bestaan, waardoor vrijwillig voorafbetalen je nog steeds een voordeel oplevert.

Tips template 27

Mis nooit een fiscale deadline met Dexxter!

Via het boekhoudplatform van Dexxter staan je belastingaangiftes automatisch voor je klaar op basis van je inkomsten en uitgaven.

Delen

Boekhouden. Maar geen seconde te veel.

Je boekhouding op orde.

Zonder tijd, kosten of moeite.

Giel Webinars.png

Zelf je boekhouding doen hoeft niet moeilijk te zijn.

Boekhouden. Maar geen seconde te veel.

Je boekhouding in orde. 
Zonder tijd, kosten of moeite.

Misschien vind je dit ook leuk

Zelf je boekhouding doen
Recht Op Vergissing
Wat is het ‘het recht op vergissing’?
Eenmanszaak
Pensioen Opbouwen Als Zelfstandige In Bijberoep (1)
Pensioen opbouwen als zelfstandige in bijberoep
Eenmanszaak
Verhuur van een vakantiewoning met btw FAQ
Verhuur van een vakantiewoning met btw: FAQ