Peppol deadline: 01-01-2026
00

Vermijd boetes

Peppol deadline: 01-01-2026
00

Vermijd boetes

Community

btw aankoop NL / verkoop in BE

AV
15/02/2026
Vraag

Hallo

Binnenkort start ik met een webshop en zal hierbij (waarschijnlijk) ook producten uit NL aankopen. Hierbij wordt de btw verlegd.
Daarna zal ik diezelfde producten aan een hogere prijs verkopen op mijn webshop aan particulieren in BE. Hoe kan ik dan op een correcte manier mijn marge bepalen, rekening houdend met btw?
Stel … ik koop dit product aan 100 euro in NL en krijg een factuur voor 100 euro (btw verlegd).

Daarna verkoop ik dit product voor 150 euro aan een particulier (waarbij er dus al 21% in deze prijs zit). Dus 123,96 euro verkoop + 26,03 euro btw.

Dan is mijn “winst” = 123,96 – 100 = 23,96 euro?

Klopt deze redenering? Of wordt er op die 100 euro aankoopprijs toch btw gerekend?
Ik leerde vroeger op school dat er bij een IC aankoop wel btw in + en in – gerekend werd? Of ben ik nu helemaal verkeerd? Help!

Ik bezorg je even de samenvatting van AI :

1. Klopt je berekening?

Ja, de berekening die je maakt om je marge te bepalen is correct:

  • Aankoopprijs (excl. btw): € 100,00

  • Verkoopprijs (incl. 21% btw): € 150,00

  • Verkoopprijs (excl. btw): € 150 / 1,21 = € 123,97

  • Af te dragen btw aan de staat: € 150 - € 123,97 = € 26,03

  • Brutowinst: € 123,97 - € 100,00 = € 23,97

Je "winst" (marge) wordt inderdaad berekend op de bedragen exclusief btw, omdat de btw die je ontvangt van de Belgische particulier niet van jou is, maar moet worden doorgestort naar de Belgische staat.

2. Hoe zit het met die "btw in + en in -" bij IC aankoop?

Bij een aankoop in Nederland (IC verwerving) gebeurt er in je Belgische btw-aangifte het volgende:

  1. Btw verschuldigd (+): Je berekent zelf 21% btw op de € 100 (dus € 21) en geeft dit aan als verschuldigd aan de Belgische staat.

  2. Btw aftrekbaar (-): Omdat je een btw-plichtige ondernemer bent, mag je datzelfde bedrag (€ 21) onmiddellijk weer aftrekken in diezelfde aangifte.

Het resultaat: Per saldo betaal je op het moment van de aankoop € 0 btw effectief uit eigen zak. Daarom is je werkelijke kostprijs voor de margeberekening inderdaad de volle € 100 die op de factuur van de Nederlandse leverancier staat.

Samenvattend

De btw is voor jou als webshopuitbater een "transparante" belasting: je betaalt het niet op je aankopen (door de verlegging) en je houdt het niet bij op je verkopen (je stort het door). Je marge is altijd het verschil tussen je netto verkoopprijs en je netto aankoopprijs.

Stel een vraag
Stel uw vraag aan de Dexxter-community met meer dan 20.000 eenmanszaken en geverifieerde Dexxter-experts.

30 dagen gratis. Geen kredietkaart nodig.

Probeer het vooral zelf uit. Zelfs als je nog geen ondernemingsnummer hebt, kan je al aan de slag.

Community

Andere vragen van de community

IC listing
onverkoopbare voorraden
woon werk verkeer inboeken
Categoriën inkomsten
Grote aankopen voor klanten invloed op je jaaromzet? BTW-plichtig
BTW aangifte
Belgisch btw-nummer doorgeven bij bestelling via Nederlandse webshop
Balans indienen voor bijberoep in personenbelasting
Voorschotfacturen onderbrengen in het juiste boekjaar

Helaas! Onze community is momenteel enkel toegankelijk voor mensen die een proefperiode op Dexxter starten